Den vægtede kvadratmeterpris er en opgørelse, der også indregner udnyttede kælder- og loftsarealer og andre bygninger i boligens samlede størrelse.
Derfor bliver fjernvarmen dyrere - især i Tranbjerg
Priserne på fjernvarme stiger i Tranbjerg og Mårslet. I 2024 bliver priserne 975 kroner per MWh i Tranbjerg, mens effektbidraget per kvadratmeter bliver 13,75 kroner. For Mårslet og resten af Kredsløb er tallene 670 kroner og 19,5 kroner.
Stigningen skyldes stigende brændselspriser og inflation ifølge Per Asmussen, formand for Tranbjerg Varmeværk.
Han påpeger, at man ikke direkte kan sammenligne priserne mellem Kredsløb og Tranbjerg Varmeværk, da Tranbjergs kunder hovedsageligt bor i parcelhuse, hvilket gør opvarmning dyrere per indbygger sammenlignet med Kredsløbs kunder, der primært bor i etageejendomme.
Per Asmussen håber, at priserne jævner ud i fremtiden og fremhæver vigtigheden af grøn omstilling.
Det bliver dyrere at varme dit hjem op i både Tranbjerg og Mårslet. Kredsløb, som leverer varme til Mårslet, og som sælger varme til Tranbjerg Varmeværk, hæver priserne, og det vil du kunne mærke i dit hjem.
Fra 2024 vil priserne være 975 kroner per MWh i Tranbjerg, mens effektbidraget per kvadratmeter bliver 13,75 kroner. For Mårslet og resten af Kredsløb er tallene 670 kroner. og 19,5 kroner. Se forskellen herunder.
Per Asmussen er formand for Tranbjerg Varmeværk, som leverer fjernvarme til Tranbjerg, og ifølge ham er der to årsager til, at priserne stiger:
- Brændslerne er generelt blevet ekstremt dyre. De er steget rigtig meget. Derudover er det et spørgsmål om inflation, forklarer han.
For et standardhus, som er kunde hos Tranbjerg Varmeværk, på 130 kvadratmeter og et årsforbrug på 18,1 MWh bliver prisen 20.748 kr. mod tidligere
16.143 kr. Altså en stigning på 4.605 kr. eller en ændring på 28,5 procent.
Samme hus vil som kunde ved Kredsløb skulle regne med en udgift på 15.572 kroner.
Kredsløb, der leverer varme til Mårslet og sælger varme til Tranbjerg Varmeværk, som så sælger det videre til Tranbjergs forbrugere, skaber varme gennem flere forskellige anlæg, blandt andet kraftvarmeanlæg som Studstrupværket og BKVV i Lisbjerg.
Sådan et varmeværk producerer også strøm, når det producerer varme, og det har været med til at holde prisen nede over årene.
- Man har tjent en del penge på at sælge el dyrt, fordi man kunne sælge el til en god pris. Nogle gange har man endda fyret for at lave strøm, og så bliver varmen et restprodukt. Når man tjener flere penge på strøm, kan man så bruge de penge til at gøre varmen endnu billigere, forklarer Per Asmussen.
Højere priser i Tranbjerg
Mens priserne stiger for alle Kredsløbs bruger og herunder også brugerne i Mårslet, stiger priserne mere i Tranbjerg, end de gør for Kredsløbs brugere.
For et standardhus, som er kunde hos Tranbjerg Varmeværk, på 130 kvadratmeter og et årsforbrug på 18,1 MWh bliver prisen 20.748 kroner i 2024. Den pris er steget med 4605 kroner siden fra 2023.
Samme hus vil som kunde ved Kredsløb skulle regne med en udgift på 15.572 kroner. Den pris er steget med 3.300 kroner fra 2023.
Ifølge Per Asmussen kan man ikke sammenligne den gennemsnitlige kunde i Kredsløb med den gennemsnitlige kunde hos Tranbjerg Varmeværk, og det betyder noget for prisen:
- Inde i midtbyen hvor størstedelen af Kredsløbs kunder er, der bor de fleste i etageejendomme. De er billigere at varme op per indbygger, end parcelhuse er. I Tranbjerg har vi et større ledningsnet i forhold til antallet af forbrugere, og derfor har vi mere ledningstab, fortæller formanden.
Nogle kunne måske stille spørgsmål ved, om Tranbjerg Varmeværk er en fordyrende mellemmand?
- Det tror jeg ikke umiddelbart, at vi er. Men det er jo et spørgsmål, som vores forbrugere på sigt er med til at træffe. Vores vurdering er, at den lille merpris, som er i Tranbjerg, den opvejes af, at vi kan tilbyde en anden service til vores lokale brugere, siger Per Asmussen.
- Vi er noget tættere på vores forbrugere. Vores teknikere kender vores lokale net til hudløshed, og de er meget lokalkendte. De ved præcis, hvad de skal. Tranbjerg Varmeværk, vil f.eks. kunne overtage produktionen af varme til vores forbrugere på en halv time. Såfremt den udefra kommende forsyning skulle svigte, tilføjer han.
Tranbjerg Varmeværk, vil f.eks. kunne overtage produktionen af varme til vores forbrugere på en halv time. Såfremt den udefra kommende forsyning skulle svigte.
Håber, priser jævner ud
Formanden håber ikke, at priserne bliver ved med at stige:
- Det er svært at spå om fremtiden. Men vi har været inde i en meget turbulent periode med inflation og krig i Ukraine, som påvirker alle priser. Jeg vil tro, at når vi kommer ud gennem 2024, at så er vi på et lejde, som vi vil ligge på i en periode.
Han understreger samtidig, at den grønne omstilling er vigtig - selvom det kan betyde, at det bliver lidt dyrere i fjernvarme.
- Den grønne omstilling af varmeproduktionen er en fortløbende og vigtig proces, der konstant arbejdes på. Herefter er fokussen på, at holde prisen så lav som mulig, samtidig med at vi sikre forsyningssikkerheden til kunderne i Tranbjerg, siger Per Asmussen.