Det er stort at være stor nok til Mårslet Skolepatrulje, men et fåtal kommer lidt tæt på og glemmer at vente
Da den nuværende skolepatrulje i Mårslet var små, så de op til de store børn, som stod i skolepatruljen. Det er årsagen til, at de nu står i reflekstøjet og dirigerer de små over vejen.
Der er dog nogle bilister, som kommer lidt for tæt på, når de kører forbi skolepatruljen, og nogle har endda så travlt i morgentrafikken, at de gasser op, når de kan se, at skolepatruljen er på vej ud. Lidt som nogle gør ved gult lys i en lysregulering. Der er også nogle voksne og ældre skolebørn, som går over, inden skolepatruljen giver tegn til, at man skal.
Kurt Iversen er pædagogisk leder på Mårslet Skole, og han er tovholder for skolepatruljen. Ifølge ham kører langt de fleste bilister rigtig pænt, og hvis der er nogle, som ikke gør, skal skolepatruljen ikke gå i konflikt. De skal i stedet notere sig nummerpladen, så voksne kan tage kontakt.
Køen hober sig op ved fodgængerfeltet på Obstrupvej, men Eslem Eysam Ataman og Lilli Falk Bjerregaard venter upåvirkede til, tiden er rigtig. De laver et kort signal til hinanden; er du klar, ja, godt. De kigger sig for, og så bevæger de sig roligt ud på kørebanen, så bilisterne ikke er i tvivl om, at de er på vej ud.
De stiller sig i hver sin side, strækker armen med den skriggule reflekspind, og de efterhånden mange børn og voksne går roligt og sikkert over fodgængerfeltet. Det er deres første vagt, efter de har overtaget den neonfarvede fakkel fra de elever, der sidste år gik i sjette klasse og hjalp de mindste over vejen.
- Da jeg var lille, tænkte jeg, at skolepatruljen store, og at det var vildt sejt, at de stod der og hjalp os over vejen. Derfor ville jeg også selv være med i skolepatruljen, fordi jeg syntes, de var seje, da jeg var lille, siger Lilli Falk Bjerregaard mens Eslem Eysam Ataman nikker enigt.
- De fleste ventede, indtil vi signalerede, at de kunne gå over. Men der var nogle voksne og større elever, der ventede på at kunne gå over fodgængerfeltet, som gik ud, inden vi signalerede, at man kunne gå over, fortsætter hun.
Isabel Willemoes Smücher og Josefine Højgaard Berg har ligeledes første dag i refleksvesten. De står på Obstrupvej.
- Jeg var lidt nervøs i begyndelsen, men det gik godt, siger Isabel Willemoes Smücher, efter sin vagt ved Obstrupvej.
- En af bilerne kom ret tæt på. Den havde også en ret høj fart, men ellers gik det rigtig fint, forklarer Josefine Højgaard Berg.
Som et gult lys
Erfarne kræfter sidder bagved og sikrer sig, at den første dag går som smurt. Mads Thisted og Bertram Holm Bjerre har været skolepatrulje i det forrige skoleår, og de er med den første dag.
- I starten var det rigtig fedt, men til sidst blev det lidt kedeligt at stå i skolepatruljen. Vi kom på to udflugter, fordi vi var med i skolepatruljen, og det var rigtig fedt. Men man skal også tidligt op, bemærker Mads Thisted
De to har også oplevet, at nogle bilister har gasset op forbi dem, når de har stået i refleksvestene ved fodgængerfeltet.
- Der var nogle, som gassede op for at nå over, når de kunne se, at vi var på vej ud på vejen. Lidt som hvis det var et gult lys.
Om det er den skriggule refleksstav, der minder om et gult lys ved en lysregulering, må guderne vide. Heldigvis er det et meget klart fåtal af bilister, som kommer lidt for hurtigt forbi skolepatruljen.
Det understreger Kurt Iversen, som er pædagogisk leder på Mårslet Skole og tovholder på skolepatruljen.
- 99 procent af forældrene kører rigtig pænt og tager hensyn. Det er desuden ikke kun forældre, som kører på skolevejene. Det kan også godt være folk, som er på vej til og fra arbejde, og som har lidt travlt, og derfor går det lidt stærkt, forklarer han og uddyber:
- Sker det, at nogen kører uforsvarligt, skal skolepatruljen ikke selv gøre noget. Hvis de kan nå det, kan de notere sig nummerpladen, og så tager vi den. Det har vi måske oplevet en enkelt gang i den tid, jeg har stået for skolepatruljen.
Selvforstærkende effekt
Der er mange biler på både Obstrupvej og Testrupvej, og når skolepatruljen træder ud på fodgængerfeltet, dannes der kø. Bilerne bliver flere og flere frem mod klokken otte. Der skal børnene være afleveret, for skoledagen begynder.
Det er velmenende forældre bag rattet, men det kan have en selvforstærkende effekt, når forældrene afleverer børnene i bil.
- Vi prøver at sige til forældrene, at de skal lære børnene selv at transportere sig til skole. Der sker nemlig det, at hvis en del forældre kører børnene, så kommer der en del biler på skolevejene, og så vil endnu flere køre deres børn i skole. Det er en dominoeffekt, siger Kurt Iversen.
Der er gjort flere tiltag for at reducere trafikken ved skolevejene og gøre det trygt for de mange børn, som færdes til og fra skolen. Skolepatruljen står ikke alene, påpeger Kurt Iversen:
- Der er trafikbump, 40-kilometerzone, og vi har et lysskilt, som skolepatruljen kan tænde, når de går ud. Det har alt sammen medvirket til, at det er endnu tryggere at færdes til skole.