Begyndere bestod sin eksamen til Tranbjerg Løbet: Vi løber sammen
Tranbjerg Løbet blev en eksamen for Tranbjerg Løbers løbeskole, der har trænet op i 12 uger for at løbe fem kilometer uden at miste motivationen eller få skader undervejs.
Det, at løbeskolen løber sammen, giver deltagerne en følelse af forpligtelse, og med erfarne trænere undgår løbe-kadetterne skader. Tranbjerg-MårsletLIV løb med til den eksamen, som holdet på flotteste vis bestod.
Til Tranbjerg Løbet deltog omkring 300 løbere, og løbet var en succes for både børn, voksne og arrangører.
Mens eliteløberne drøner forbi vores venstre side, løber jeg og Tranbjerg Løbers løbeskole roligt frem i et tempo, som løbeskole-træneren Maibritt Knudsen fastsætter.
Vi skal ikke forsøge at følge med de allerhurtigste, for så holder vi næppe alle de fem kilometer, vi skal løbe til Tranbjerg Løbet. Bag Maibritt Knudsen løber Willly Larsen, Michael Palm og Pernille Smidstrup.
De startede alle med forudsætninger langt fra fem kilometer. Willy Larsen og Michael Palm har løbet før, men har holdt pause i en længere periode, hvor blandt andet skader har drillet, når de er begyndt igen. For Pernille Smidstrup er løbe-hobbyen ganske ny. Men efter 12 uger i Tranbjerg Løbers løbeskole har de udviklet sig fra at løbe ganske lidt ad gangen til nu at prøve kræfter med fem kilometer.
Tempoet er jævnt og kalkuleret, og med Maibritt Knudsen i front, er der ikke fare for, at man sætter tempoet ned eller op, uden man tænker over det. Hun kigger jævnligt på sit puls-ur for at holde øje.
- Er det et okay tempo? Spørger hun.
- Ja, siger Pernille Smidstrup ubesværet af at have løbet den første kilometer af fem.
Et løb for alle
Tranbjerg Løbet afvikles hvert år og plejer at have omkring 300 løbere fra Tranbjerg Løber, andre løbeklubber og sportsentusiaster. Det er Tranbjerg Løber, der står bag løbet, og formand Jan Christensen er tilfreds med fremmødet.
- Der er lidt færre, end der plejer at være, men det er nok, fordi nogle lige skal starte op igen efter corona. Vi lægger rigtig mange timer i det – jeg bruger nok 10 timer i ugen på løbeklubben, men når der er så god opbakning til klubben og arrengementer, og folk møder op og er tilfredse med det, så er det det hele værd, siger formanden.
Voksne kan løbe ruter på enten fem kilometer eller 10 kilometer, mens børn kan prøve kræfter med ruter på 2,5 kilometer eller fem kilometer. Børn kan løbe alene eller i følgeskab med en voksen – hvis den voksne kan følge med. Alle løbere får et nummer, en t-shirt og en sandwich. Derudover får børnene lidt ekstra, når løbet er afsluttet.
- Det er vigtigt for os, at børnene kan få en medalje, en t-shirt og en pose slik. Vi taber lidt penge på det, men det er det hele værd. Det er jo børnene, vi skal leve af, når vi selv bliver gamle, så det er godt, hvis børnene er sunde, smiler Jan Christensen.
Vi løber sammen
Da vi runder et hjørne, snupper en lavthængende gren min kasket. Jeg skynder mig at vende om, hente kasketten og drøne tilbage i formationen.
Kort efter sætter Willy Larsen tempoet ned, før han begynder at gå.
- Jeg skal lige have vejret, siger han.
Maibrit Knudsen, Michael Palm og Pernille Smidstrup sætter tempoet ned.
- Vi løber sammen, siger Maibrit Knudsen.
Gåturen er ikke længere, end det tog mig at hente min kasket, og hurtigt er vi tilbage i et raskt tempo.
- Vi mangler halvanden kilometer, forsikrer Maibrit Knudsen roligt, mens vi endnu engang løber derudad.
Det forpligter
12 uger har Willy Larsen, Pernille Smidstrup og Michael Palm løbet i løbeskolen i Tranbjerg. Løbeskolen sørger for, at man kommer i gang i et tempo, hvor både ens led, muskler og kondition kan følge med. Mens Pernille Smidstrup er relativt ny i løbeverdenen, har Willy Larsen og Michael Palm før løbet, men har brugt løbeskolen til at komme i gang uden skader og i et fornuftigt tempo.
- Min krop har ikke kunnet følge med mine ambitioner før. Her bestemmer jeg ikke tempoet selv, og nu er jeg sluppet for skader, siger Michael Palm.
Udover at undgå skader har det også en fordel, at man på Tranbjerg Løbers løbeskole er flere om at være med.
- Det gør, at det også bliver noget socialt. Det forpligter altså også de dage, hvor de regner, og vejret er dårligt, at der er andre, som skal ud at løbe, fortæller Michael Palm.
Mod på en spurt
Vores kinder er røde, da vi runder de sidste hjørner af femkilometerruten. Vi kan se målstregen.
- Er der nogen, der har en spurt i sig? spørger Maibritt Knudsen.
Det har Pernille, som suser afsted mod mållinjen med det sidste energi, der har gemt sig i benene. Michael, Willy og jeg løber sammen med Maibritt Knudsen ind over målstregen i et jævnt tempo. Pernille Smidstrup venter ved målstregen. Alle lykønsker hinanden. Jeg spørger, om sådan en fem kilometers tur giver mod på mere.
- Helt klart. Jeg skal til Italien her til sommer, og jeg skal have mine løbesko med. Hvis det bliver for varmt om dagen, løber jeg bare om morgenen, siger hun.
Mange af de løbere, som har været gennem Tranbjerg Løbers løbeskole får mod på mere, når de først er kommet i gang med at løbe, fortæller Maibritt Knudsen.
- En af dem, vi havde med sidste år, hun løber 13 kilometer nu. Det er vildt flot, siger hun.